0316.500NRT1
Manufacturer Part Number:
0316.500NRT1
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
CCC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0598
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V