0314.125MXP
Manufacturer Part Number:
0314.125MXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
125 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V