0219.800MXA
Manufacturer Part Number:
0219.800MXA
Part of Description:
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
150A
Color :
Current Rating (Amps) :
800 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
9.35
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V