0673.200MXE
Manufacturer Part Number:
0673.200MXE
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
200 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.0161
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V