BK/ABC-V-25
Manufacturer Part Number:
BK/ABC-V-25
Part of Description:
FUSE CERM 25A 250VAC/125VDC 3AB
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA AC, 400A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
839.3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V