BK/MDA-V-30A
Manufacturer Part Number:
BK/MDA-V-30A
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
30 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
997
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V