BK/C515-2.25A
Manufacturer Part Number:
BK/C515-2.25A
Part of Description:
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.25 A
Melting I²t :
97.724
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Voltage Rating - AC :
250 V