BK/C515-2.5A
Manufacturer Part Number:
BK/C515-2.5A
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
78.163
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Voltage Rating - AC :
250 V