BK/AGC-V-10
Manufacturer Part Number:
BK/AGC-V-10
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200A
Color :
Current Rating (Amps) :
10 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.492
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC :
250 V