TR/0603FA2.5A
Manufacturer Part Number:
TR/0603FA2.5A
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 24VDC 0603
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0625
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V