0263.500WRT1
Manufacturer Part Number:
0263.500WRT1
Part of Description:
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Melting I²t :
0.084
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
250 V