03152.25MXB
Manufacturer Part Number:
03152.25MXB
Part of Description:
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Approval Agency :
CSA, METI, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
121
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Voltage Rating - AC :
250 V