023902.5H
Manufacturer Part Number:
023902.5H
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CSA, K-MARK, METI, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Melting I²t :
81.85
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V