0218.050MXE
Manufacturer Part Number:
0218.050MXE
Part of Description:
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CSA, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
50 mA
Melting I²t :
0.0071
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V