021701.6MXE
Manufacturer Part Number:
021701.6MXE
Part of Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
4.616
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V