0216.200MXE
Manufacturer Part Number:
0216.200MXE
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
200 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V