06643.15HXLL
Manufacturer Part Number:
06643.15HXLL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CSA, KTL, METI, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
57
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can, Vertical
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Voltage Rating - AC :
250 V