023402.5MXE
Manufacturer Part Number:
023402.5MXE
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CSA, K-MARK, METI, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Melting I²t :
17.5
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V