023202.5MXE
Manufacturer Part Number:
023202.5MXE
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
METI
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
14.25
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V