BK/C515-3.5A
Manufacturer Part Number:
BK/C515-3.5A
Part of Description:
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 2AG
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
400A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Voltage Rating - AC :
125 V