042901.5WRM
Manufacturer Part Number:
042901.5WRM
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W x 0.045" H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
Voltage Rating - AC :
63 V
Voltage Rating - DC :
63 V