FSE-P-500MA
Manufacturer Part Number:
FSE-P-500MA
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
Glass Fuse - 5x15mm, Fast 500mA
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus, PSE/JET
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.109
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V