BK/GFA-1/50
Manufacturer Part Number:
BK/GFA-1/50
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 20MA 125VAC AXIAL
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
20 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Size / Dimension :
0.146" Dia x 0.299" L (3.70mm x 7.60mm)
Voltage Rating - AC :
125 V