BP/ATM-15ID
Manufacturer Part Number:
BP/ATM-15ID
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC 1=2 PCS
Manufacturer :
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Blue
Current Rating (Amps) :
15 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Blade, Miniature
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.430" L x 0.150" W x 0.350" H (10.92mm x 3.81mm x 8.90mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V