BP/ATC-20ID
Manufacturer Part Number:
BP/ATC-20ID
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE AUTO 20A 32VAC 1=5 PCS
Manufacturer :
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Yellow
Current Rating (Amps) :
20 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Blade, ATO/ATC
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.760" L x 0.207" W x 0.492" H (19.30mm x 5.25mm x 12.50mm)
Voltage Rating - AC :
32 V