023902.5VXEP
Manufacturer Part Number:
023902.5VXEP
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, CSA, KC, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Melting I²t :
79.705
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V