0253.062NRT1
Manufacturer Part Number:
0253.062NRT1
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
CSA, QPL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
62 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V