BK/GDA-2.5A
Manufacturer Part Number:
BK/GDA-2.5A
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
3.9
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V