BK/GDB-1.6A
Manufacturer Part Number:
BK/GDB-1.6A
Part of Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
1.6
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V