020302.5HXG
Manufacturer Part Number:
020302.5HXG
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
2.87
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)
Voltage Rating - AC :
250 V