0283140.MXJ
Manufacturer Part Number:
0283140.MXJ
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTO 140A 32VDC AUTO LINK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Reddish Brown
Current Rating (Amps) :
140 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.811" L x 0.638" W x 0.846" H (46.00mm x 16.20mm x 21.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V