0224.375MXP
Manufacturer Part Number:
0224.375MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
375 mA
Melting I²t :
0.171
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V