0312.300MXCCP
Manufacturer Part Number:
0312.300MXCCP
Part of Description:
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Melting I²t :
0.0689
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V