0325012.MX52LP
Manufacturer Part Number:
0325012.MX52LP
Part of Description:
FUSE 250V SB PT 3AB 12A
Approval Agency :
CE, CSA, KC, PSE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
400A
Color :
Current Rating (Amps) :
12 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
129
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC :
250 V