01543.15DRL
Manufacturer Part Number:
01543.15DRL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, METI, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
1.92
Mounting Type :
Requires Holder, Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block with Holder
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V