0325015.MXSSP
Manufacturer Part Number:
0325015.MXSSP
Part of Description:
FUSE CERM 15A 250VAC 60VDC 3AB
Approval Agency :
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
400A AC, 500A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
15 A
Melting I²t :
245
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
60 V