0451.500MRSN
Manufacturer Part Number:
0451.500MRSN
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC 2SMD
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Melting I²t :
0.0795
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC :
125 V