021502.5MXGP
Manufacturer Part Number:
021502.5MXGP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
22.29
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V