021601.6MXGP
Manufacturer Part Number:
021601.6MXGP
Part of Description:
FUSE 250V 5X20 FA HBC PT CC 1.6A
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, cURus, KC, KM, PSE, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
1.005
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V