0874.300MXEP
Manufacturer Part Number:
0874.300MXEP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.039
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V