0498175.MXTM6
Manufacturer Part Number:
0498175.MXTM6
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
175 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
100000
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.614" L x 0.472" W x 0.315" H (41.00mm x 12.00mm x 8.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V