046003.5ER
Manufacturer Part Number:
046003.5ER
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
26.8
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V