0235.200HXEP
Manufacturer Part Number:
0235.200HXEP
Part of Description:
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, CSA, KC, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
200 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V