06761.25MXE
Manufacturer Part Number:
06761.25MXE
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Approval Agency :
CCC, CSA, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.75
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V