0215.400TXP
Manufacturer Part Number:
0215.400TXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
400 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
1.325
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V