0239.600MRET1P
Manufacturer Part Number:
0239.600MRET1P
Part of Description:
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
600 mA
Melting I²t :
2.415
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V