0324.750MXP
Manufacturer Part Number:
0324.750MXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Melting I²t :
0.466
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V