0315.250MXP
Manufacturer Part Number:
0315.250MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
250 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.385
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Voltage Rating - AC :
250 V