02333.15MXEP
Manufacturer Part Number:
02333.15MXEP
Part of Description:
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, CSA, KC, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Melting I²t :
29.795
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
125 V