0472.500MXL
Manufacturer Part Number:
0472.500MXL
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Melting I²t :
0.1927
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V